Efektivní inzerce aneb jak získat ty nejlepší kandidáty?

U nás v Human Garden víme, že výběr a nábor zaměstnanců je komplexní proces, vyžadující dlouhodobé úsilí firmy. Mezi důležité faktory patří firemní kultura, interní, resp. externí HR marketing, kvalitní inzerce a v neposlední řadě i dobře zvládnutý proces onboardingu.

S těmito tématy pomáháme našim klientům velmi často, ať již jednotlivě v rámci individuálních tréninků či workshopů, tak během dlouhodobějších projektů či formou Interim Managementu.

Jak kandidáty zaujmout a nadchnout „standardní“ inzercí na webu či na pracovním portálu a jak vytvořit přitažlivé a inspirativní kariérní stránky? To bylo téma jednodenního workshopu, který jsme v nedávné době realizovali například ve společnosti DHL Supply Chain. Společně s HR specialistkami a HR Business Partnerkami DHL SCH z celé České republiky pracovaly naše kolegyně z Human Garden, Jaroslava Škopková a Renata Hauptfleischová na novém konceptu kariérních stránek a inzerátů. Během workshopu vládla skvělá tvůrčí atmosféra a výstupy byly opravdu velmi podařené.

Kolegyně z DHL SCH kvitovaly hlavně nový úhel pohledu a možnost věnovat se celý den jako jeden tým „pouze“ tomuto tématu a společnými silami vytvořit specifické, konkrétní, autentické a lákavé inzeráty na několik klíčových pozic.

I vám nabízíme alespoň několik tipů na tvorbu účinné inzerce

Inzerátů typu „nabízíme/požadujeme“ jsou pracovní portály plné, je proto dobré se něčím odlišit a tím vzbudit v našem vysněném kandidátovi zájem. Vytvořit inzerát může trvat klidně pouze pár minut, nicméně pak nečekejme zástupy kvalitních kandidátů, jejichž profily odpovídají našemu očekávání. Tvorba inzerátu je kreativní proces vyžadující dostatek času, úsilí a hlubšího zamyšlení, které se nám ale určitě vyplatí.

Na co vše při tvorbě inzerátu myslet?

  1. V prvé řadě na kvalitní vstupy, které by nám měl poskytnout budoucí nadřízený kandidáta a to nejen ve smyslu popisu práce. Je dobré s nadřízeným detailně prodiskutovat jak samotnou pozici, tak i představu o ideálním kandidátovi. Předejdeme tak rozčarování nad tím, že prezentovaní kandidáti nesplňují odborné či osobnostní požadavky a my musíme celé náborové kolečko opakovat znovu, nebo to v horším případě zjistíme až v průběhu zkušební doby nebo dokonce až po jejím skončení.
  2. Na cílovou skupinu, tj. koho chci inzerátem oslovit? Hledám-li kreativního grafika do malé firmy s volnější firemní kulturou, měl by inzerát určitě vypadat jinak, než budu-li chtít oslovit seniorního bankovního manažera nebo právníka, a to nejen po obsahové, ale i grafické stránce.
  3. S výše uvedeným souvisí srozumitelnost inzerátu. Potenciálního skladového operátora pravděpodobně neoslní termíny, které sice vypadají zajímavě a důležitě, ale neví, co si za nimi představit. Pro manuální a dělnické profese je lepší mluvit „hezky česky“. Zapomeňte tedy na pojmy typu korporátní, inovativní, flexibilní, apod. a místo toho buďte konkrétní v tom co od kandidáta opravdu potřebujete a co mu odvedenou práci nabídnete a neváhejte to v inzerátu detailně uvést.
  4. Na umístění inzerátu. Každý personalista ví, že na některé pozice kandidáty na osvědčených pracovních portálech prostě nenajdeme. Kam tedy ale inzerát umístit? Nejlepší je ptát se stávajících zaměstnanců na stejné či podobné pozici. Jak se o volném místě dozvěděli oni, co čtou nebo kde by je inzerát nejvíce oslovil? Pozor spokojený zaměstnanec = nejlepší personální marketing. Dejte proto svým zaměstnancům vědět, že hledáte nové kolegy. Jsou-li spokojeni, jistě budou tuto informaci rádi šířit dále mezi své přátelé a známe.Nezapomeňte na sociální sítě typu FB či LinkedIn.  Pro některé typy pozic je to téměř jediné místo, kde může Vaše inzerce zafungovat.
  5. Co je psáno, to je dáno a naopak. To, co do inzerátu neuvedete, jako by neexistovalo. Možná se vám zdá, že stravenky nebo týden dovolené navíc jsou dnes už samozřejmostí, ale vězte, že tomu tak není a je dobré uvést nejen to, ale vše další co můžete svému potenciálnímu zaměstnanci nabídnout. Mezi nejžádanější benefity patří flexibilní pracovní úvazky, dny volna v době nemoci (tzv. sick days), možnost práce z domova, apod. Pokud některý z těchto, ale i dalších benefitů nabízíte, určitě je do inzerátu uveďte. Nepochybně si tím portfolio kandidátů rozšíříte o mnoho pracujících maminek či pečujících osob, pro které je například zkrácený úvazek jedinou možností, jak skloubit pracovní povinnosti s péčí o děti či blízké.
  6. Do inzerátu uveďte jen to, co opravdu vyžadujete. Opravdu je nutná výborná znalost angličtiny, nadprůměrná znalost MS Excel a praxe 10 a více let? Pokud ne tak to v inzerátu nemá co dělat. Zbytečně se tím připravujete o kandidáty, kteří některý z těchto požadavků nesplňují nebo si v něm dostatečně nevěří. Buďte v požadavcích konkrétní a zbytečně je nepřeceňujte.
  7. Uveďte inzerci do souladu s firemní kulturou. Je Vaše firma spíše konzervativní, převažuje vykání a jasně daný dress code? Pak i toto by mělo být, do určité míry, z inzerátu zřejmé. V tomto případě zapomeňte na žoviální text a tykání kandidátům. Platí to samozřejmě i naopak.

Tipů na efektivní inzerci a kariérní stránky máme, stejně jako na skvělý personální marketing, v rukávu ještě nepřeberné množství. Rádi se s Vámi o ně podělíme na worskhopu, který „ušijeme“ na míru potřebám Vaší společnosti s ohledem na Vaši firemní kulturu a pozice, které obsazujete.

 

Jaroslava Škopková, Head of Talent Management & HR Marketing